
Dejiny susedov – vyšehradské krajiny vo vzájomných pohľadoch a perspektívach
Súbor výukových materiálov, 12 štúdií historikov a 28 praktických pracovných listov pre učiteľov a žiakov je výstupom trojročného projektu PANTu, podporeného strategickým grantom Medzinárodného vyšehradského fondu (IVF). Autormi vybraných kapitol z moderných dejín vyšehradských krajín sú historici, metodici a učitelia z Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska.
Cieľom autorov projektu bolo predovšetkým vytvoriť modernú, atraktívnu a ľahko dostupnú sadu materiálov pre výuku dejín vyšehradských zemí 20. storočia zameranú na vybrané obdobia s dôrazom na ich spoločné i rozdielne rysy a rovnako na odlišné pohľady z rôznych strán hranice. Autorský tím využil špecifické odborné a metodické skúsenosti i národné odlišnosti každej krajiny.
Jednotlivé materiály mapujú rôzne historické udalosti či fenomény a boli od začiatku vytvárané pre tri stanovené tematické okruhy. Tie boli zvolené tak, aby nereflektovali len politické, často neosobné "veľké dejiny", ale aby zároveň ponúkali osobnú existenciálnu perspektívu človeka v dramatickej dejinnej dobe či situácii. Zmienené tri tematické okruhy po vzájomných konzultáciách vymedzili autori zo všetkých zemí hneď v začiatkoch projektu a nazvali ich takto: Cudzincom vo vlastnej zemi? / Človek vo vojne a vojna v človeku. / Aká je cena mojej slobody? Prvý okruh zahŕňa historický vývoj a postavenie menšín v jednotlivých krajinách, tému migrácie či nacionalizmu, druhý prináša materiály k stavu jednotlivých krajín za vojny, osudom obyvateľov, holocaustu, odboju či povstaniam proti okupačným silám a tretí okruh reflektuje život ľudí v totalitnom komunistickom štáte, strety medzi režimom a opozíciou, pôsobenie propagandy a boj za slobodnú budúcnosť.
Štyridsať novovytvorených materiálov bolo preložených do češtiny, slovenčiny, poľštiny a maďarčiny. Všetky sú dostupné na výukovom DVD, ktoré je v súčasnosti distribuované vo všetkých štyroch krajinách V4, a tiež v štvorjazyčnom webovom prostredí. Unikátne národné webové mutácie portálu Moderní dějiny.cz majú vlastnú štruktúru a doménu, sú dostupné zo samostatnej adresy www.modern-history.eu. Všetky weby ponúkajú výukové materiály pre učiteľov a žiakov štyroch vyšehradských krajín.
Štúdie v slovenčine nájdete TU a pracovné listy v slovenčine TU
Štúdie v poľštine nájdete TU a pracovné listy v poľštine TU
Štúdie v maďarčine nájdete TU a pracovné listy v maďarčine TU
Materiály v češtine sú dostupné na portáli Moderní dějiny.cz.
Veríme, že projekt posilní porozumenie medzi mladými ľuďmi vyšehradských krajín formou poznania dôležitých období dejín 20. storočia pohľadom nielen vlastných historických skúseností, ale rovnako aj očami blízkych susedov.
The material on this website is intended for educational purposes only.
