Psy a ohňostroje nie je to dobrá kombinácia

Psy a ohňostroje nie je to dobrá kombinácia

ohnostroj

My ľudia milujeme ohňostroje. Sú súčasťou mnohých kultúrnych osláv po celom svete. V Spojených štátoch amerických vystavuje väčšina miest na Deň nezávislosti neuveriteľné ohňostroje. V Európe sa na oslavu sviatkov po celý rok používajú ohňostroje. Ako Američan žijúci vo Švédsku som si nebol vedomý, že Švédi strieľajú na Silvestra ohňostroje s úplnou nechuťou! Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa predaja týchto vzduchom narodených rakiet priemernému občanovi, verte tomu alebo nie.

Som majiteľom psa. Teraz má tri roky. Je úžasné, malé ženské zmiešané plemeno medzi Papillionom (jej matkou) a Yorkshirským teriérom (jej otcom). Je to veľmi vyrovnaný pes. Miluje a dôveruje všetkým a rada chodí so mnou vždy, keď je to možné.

Predaj zábavnej pyrotechniky na svadobné ohňostroje sa tu začína vážne začiatkom decembra. Príležitostne môžete tu alebo tam počuť, že je kedykoľvek v decembri prepustený, pretože sa zdá, že niektorí ľudia sú príliš úzkostliví, aby ich zachránili až do Silvestra. Môj pes neznáša ohňostroj. Ak ideme na prechádzku a jedna odíde, okamžite sa otočí smerom k domovu a potiahne vodítko týmto smerom a nič, čo poviem alebo urobím, ju nepresvedčí, že „je to v poriadku“. Ako si dokážete predstaviť, čím bližšie k veľkej dovolenke, tým častejšie sa s ňou stretávame, keď ideme na prechádzku.

Minulý Silvester som bol doma sám so psom. Vybral som ju okolo 20:00, pretože som vedel, že by bolo zbytočné pokúšať sa ju dlho po tom čase vytiahnuť. Váhala s opustením predného schodu, ale presvedčil som ju, aby urobila aspoň pár krokov od budovy, aby si mohla uľaviť.

Keď prišla polnoc, naši susedia z prízemia vyšli so svojimi hosťami na večierku z dverí a niesli štyri plné prípady ohňostroja! Nemali ani ohľad na to, aby odišli niekoľko desiatok metrov alebo metrov od bytového domu; radšej postavili svoju provizórnu „odpaľovaciu rampu“ iba pätnásť metrov od budovy!

Pokračovali v odpálení niekoľkých pekne pôsobivých rakiet, doplnených o „škrípajúci“ zvuk a dym. Môj úbohý pes bol zúrivý! Videla jasné záblesky v predných oknách a pokúsila sa opustiť byt. Zatiahol som žalúzie, trochu stiahol hudbu, ale nič nemohlo tlmiť ten neuveriteľný hluk vychádzajúci iba spoza okien. Pokojne som sa s ňou porozprával, podržal a upokojil, ale bezvýsledne. Triasla sa od strachu! Nakoniec sa uchýlila do stojanu na topánky pri vchodových dverách. Doslova vliezla na stojan na topánky a krčila sa tam v rohu, až kým slávenie nebolo po hodine.

Budúci rok, bohužiaľ, budem musieť navštíviť svojho veterinára, aby som jej priniesol sedatívum, aby vydržala dlhú noc. Viem, že existuje nespočetné množstvo majiteľov domácich miláčikov, ktorí si rovnako ako ja myslia, že by mali existovať obmedzenia predaja a používania zábavnej pyrotechniky.

Mačky a ohňostroje - Tipy, ktoré pomôžu udržať vašu mačkovitú pohodu a bezpečnosť

Ohňostroj a mačky ... proste sa nemiešajú. V lepšom prípade skončíte s bezradnou mačkou, ktorá sedí na parapete a premýšľa, čo sa deje. Pravdepodobnejšie bude, že budete mať pod posteľou ukrytú mačku, ktorá nebude chcieť na dobrú chvíľu prísť na povrch, alebo mačku, ktorá manicky behá po dome a hľadá úkryt ďaleko, ďaleko od všetkého tohto hluku.

Silvester, noc pri ohni a ďalšie príležitosti, pri ktorých sa používa zábavná pyrotechnika, sú pre mačky stresujúcim obdobím. Nepomáha ani to, že sa vždy nájdu ľudia, ktorí začnú ohňostroje zapaľovať dostatočne skôr, ako je stanovený špeciálny dátum ich použitia. Nehovoriac o tých, ktorí sa jednoducho nedokážu zastaviť a rozsvietiť ich ešte dlho potom.

Ak majú vaše mačky prístup do exteriéru, nezabudnite ich držať vo vnútri počas zvláštnych nocí, keď sa očakáva ohňostroj. Je znepokojivou myšlienkou mať svoje mačkovité šelmy vonku na kopci a skrývať sa v kríkoch, pretože sú príliš vystrašené, aby ste sa dostali späť domov. Ich lákať dovnútra liečivým prípravkom dostatočne dlho predtým, ako sa očakáva začiatok najhoršieho, a potom uzamknúť kryt mačky, dá vám a vašim mačkám istý pokoj v súvislosti s ich bezpečnosťou.

Ak máte náhodou dobrý vzťah so susedmi, nezaškodí, keď sa s nimi porozprávate. Ak ich láskavo požiadate, aby nezapaľovali zábavnú pyrotechniku, keď vidia, že mačky sú vonku, som si istý, že budú ohľaduplní. Najmä ak spomeniete, že ich budete mať v skutočnú noc bezpečne v interiéroch. Je to koniec koncov spravodlivý obchod a väčšina ľudí miluje domáce zvieratá a nechcela by ich úmyselne zraniť alebo vystrašiť.

V samotnú noc si môžete pustiť upokojujúcu hudbu. Prípadne môžete zapnúť televíziu. Šum v pozadí môže pomôcť odvrátiť pozornosť vašej mačky od veľkých treskov vonku.

Zatvorte okná a ak je to možné, zatiahnite závesy. To pomôže vašej mačičke cítiť sa chránená pred tým, čo sa deje. Rozprávajte sa s nimi, hladkajte ich, snažte sa ich ubezpečiť, že je všetko v poriadku.

To neznamená, že nemôžete ísť von a baviť sa. Ak chcete, môžete si ohňostroj zapáliť sami (a samozrejme, ak je to povolené v mieste vášho bydliska). Ak chcete zapáliť zábavnú pyrotechniku, snažte sa o to, aby bola čo najkratšia. A je lepšie ísť skôr na krajší ohňostroj, ako sú rakety a fontány, skôr ako na tie, ktoré znejú ako veľké výbuchy.

Ak v týchto časoch idete preč, požiadajte člena rodiny alebo priateľa, aby po zotmení rozsvietil svetlá. Alebo ich nechajte na sebe, ak ste vonku iba na noc. Zapnite rádio dostatočne mäkko, aby ste nerušili susedov, ale dostatočne hlasno na to, aby poskytoval šum v pozadí. Uistite sa, že je podstielka čistá a či je k dispozícii dostatok jedla a vody.

Ak má vaša mačka určitý úkryt, môže byť užitočné umiestniť jedlo, vodu a podnos do blízkosti. To umožňuje vášmu mačkovitému priateľovi v prípade potreby rýchlo pomlčať. Môže eliminovať riziko prípadného vystrašeného znečistenia, ktoré je ťažké dostať na miesta.

Najlepšie urobíte, samozrejme, keď budete počas týchto hodín svojej mačke robiť spoločnosť a poskytnete jej určité pohodlie. Vaša prítomnosť automaticky uistí vašu mačičku, že bude všetko v poriadku. Koniec koncov, ak ste v poriadku a pokojní, budú tiež.